wtorek, 12 marca 2013

Chorwacja - Miasta : Trogir (miniPrzewodnik)

Trogir

Państwo Chorwacja
Region Dalmacja Środkowa
Komitat Zupania splicko-dalmatyńska
Ludność 10 806
Średnia temp. Lato +25 st C
Zima +7 st C

  • —Miasto Trogir położone jest na wyspie. Podnoszony most łączy Trogir z drugą wyspą Ciovo, co daje możliwość swobodnego przemieszczenia się. U wejścia do portu znajduje się Twierdza Kamerlengo - budowla obronna, która w przeszłości chroniła mieszkańców przed napadami Turków. Architektura Trogiru zdominowana jest przez pałace, budowle sakralne i domy szlacheckie umiejscowione na Rynku Starego Miasta. Trogir to labirynt wąskich i kamienistych uliczek, w których nie trudno zabłądzić. Nad głowami widać tylko wysoko wzniesione budynki i błękitne niebo, a od czasu do czasu kramy i stragany z pamiątkami.

Historia architektura

  • Historia architektury Trogiru zaczyna się w 3 wieku przed naszą erą gdy Grecy założyli tu port handlowy, funkcjonujący i rozwijający miasto pod względem gospodarczym aż do roku 46 przed naszą erą. Wtedy to rzymianie przejęli władzę nad portem. Na początku naszej ery Trogir zaczął słynąć z bogatych złóż marmuru, które później stały się zarówno doskonałym budulcem dla budynków miasta jak i żyłą złota w sprzedaży tego kruszca. W rejonie Dalmacji znajdowało się wiele miast rzymskich. Jednym z nich była Salona, która została zniszczona przez Słowian w 6 wieku naszej ery. Od tego momentu Dalmacja stopniowo zaczęła być przejmowana przez Słowian, który zasięg objął także Trogir. W 11 wieku była tu siedziba biskupa. Od 1107 roku Trogir posiada prawa miejskie, lecz nie wiele później w 1123 roku miasto zostaje doszczętnie zniszczone przez arabskich Saracenów. W 13 wieku naszej ery w mieście rozkwita architektura, z której miasto słynie aż do dziś. Wenecja objeła władzę nad rejonem Dalmacji w roku 1409. Trogir był siedzibą wenecjan aż do roku 1797. W tych latach Trogir stał się znaczącym miastem Dalmacji, centrum kulturowym i na nowo portem. To właśnie wenecjanom zawdzięczamy najpiękniejsze budowle tego miasta i wykwintną architekturę, w której widać nawiązania do Wenecji. Wystarczy spojrzeć na okiennice i kształt dachów zabytków Trogiru by dostrzec uderzające podobieństwo do budynków w Wenecji. Podobnie pochodzący z gotyku Wenecki Pałac Dożów jest bardzo podobny konstrukcją i wyglądem do niektórych budynków starego miasta Trogir. Zaplątane uliczki w centrum Trogiru również upodabniają się do tych Weneckich a łatwość w zagubieniu się jest identyczna w obydwu miastach. W 19 wieku przed krótki okres czasu Trogir był pod władzą Austriaków a następnie Francuzów, aby znów aż do roku 1918 być pod władzą Austriaków. Od tego momentu Trogir zaczął formować się do dzisiejszego miasta które znamy z prężnej gospodarki turystycznej, przystani morskiej i centrum kulturowego.

Stare Miasto


  • —Starówka jest połączona z lądem mostem, który zapewnia łatwy dojazd do XVII-wiecznej Lądowej Bramy (Kopnena Vrata) - łuku zwieńczonego posągiem św. Jana z Trogiru, czyli Giovanniego Orsiniego. Żyjący w XII w. biskup jest uznawany za patrona i opiekuna miasta.
    Brama otwiera drogę do, labiryntu wąskich ulic i brukowanych zaułków, gdzie działa mnóstwo modnych sklepów, restauracji i galerii sztuki. Po Trogirze przyjemnie się spaceruje, podziwiając detale architektoniczne zdobiące liczne dziedzińce, kościoły i pałace. W planie zwiedzania trzeba koniecznie umieścić katedrę, której budowę rozpoczęto w XIII w. Świątynię zdobi gotycka kampanila. Portal zachodni, wyrzeźbiony w 1240 r. przez mistrza Radovana, to bodaj najwspanialsze dzieło sztuki romańskiej w Chorwacji. Artysta przedstawił wielu świętych i aniołów, sceny z życia codziennego oraz pory roku ilustrowane różnymi wydarze­niami typowymi dla wsi. Na górnym łuku umieścił narodziny Chrystusa, a na kolumnach po obu stronach drzwi — Adama i Ewę stojących na dwóch lwach. Wewnątrz kryją się kolejne skar­by, w tym XIII-wieczna, ośmioboczna, kamienna ambona, drewniane stalle chóru oraz XV-wieczna kaplica św. Jana z Trogiru. W kaplicy warto zwrócić uwagę na rzeźby anio­łów i cherubinów, wnęki w kształcie muszli oraz mister­nie rzeźbiony sarkofag
  • —Przy katedrze stoi ratusz, w którego ścianę wmurowano tablicę upamiętniającą wpisanie Trogiru na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO w 1997 r. Po drugiej stronie placu wznosi się wenecka log­gia, dawna siedziba sądu miej­skiego, ozdobiona XV-wieczną płaskorzeźbą przedstawiającą Sprawiedliwość. Jej twórcą jest Nikola Firentinac, projektant kaplicy św. Jana.
  • —Główna ulica miasta, Gradska, prowadzi do bramy Miejskiej. (Gradska Vrata) i na Rivę -przyjemną promenadę, z której rozciąga się widok na morze i wyspę Ciovo. Z promenady można sobie urzą­dzić spacer naokoło wyspy, mijając XV-wieczną twierdzę Kamerlengo.

—Zabytki

  • Brama Lądowa (Kopnena vrata) - przebudowana w XVI wieku w jasnym kamieniu. Na gzymsie nad łukiem umieszczony jest lew św. Marka, a ponad nim figura bł. Jana z Trogiru - patrona miasta.
  • —Pałac Čipiko (Palača Čipiko), pałac w stylu renesansowym zbudowany w 1457 roku dla najzamożniejszej w tym czasie trogirskiej rodziny Čipiko. Pierwsze piętro wyróżnia się dwoma dużymi triforiami z balustradą z jasnego kamienia. Na krańcach umieszczone dwa pilastry zakończone dekoracją o motywie spirali. Między łukami umieszczone są cztery figury aniołów, z których dwa środkowe trzymają zwój z herbami rodziny Čipiko. Drugie piętro w podobnym stylu, ale skromniej zdobione i bez balustrady.
  • —Katedra św. Wawrzyńca (Sv. Lovre) - zbudowana na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w 1123 roku. Budowa rozpoczęta została w roku 1193. Obok katedry stoi dzwonnica z XIV wieku.
  • —Pałac Stafileo (Palača Stafileo) - zbudowany pod koniec XV wieku. Charakterystyczne są gotyckie okna weneckie bogato zdobione rzeźbionymi motywami roślinnymi.
















Przydatne Linki :

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz