poniedziałek, 20 lutego 2012

miniPrzewodnik - Praga (Czechy)

Flaga Republiki Czeskiej 
Praga - Co warto wiedzieć ?

Waluta : Korona Czeska ( CZK, Kč )
Język Urzędowy : Czeski
Język Używany : Czeski, Słowacki, Polski, Śląski
Główne miasta : Praga (Stolica), Brno, Ostrava, Pilzno, Ołomuniec




Praga - Wstęp
   Stolica Czech, miasto położone nad rzeką Wełtawą. Uważana za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast Europy. W mieście znajduje się ponad 20 muzeów, prawie 100 galerii. W 1992 r. zabytkowe centrum Pragi zostało zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO.  Co rocznie odwiedzana przez liczne rzesze turystów. Polskim miastem partnerskim Pragi jest Jasło. Ponad 1 mln 200 tyś ludzi zamieszkałych na powierzchni 496 km² co daje 2408 os./km². 

Dojazd
   Ciągle rozbudowywana sieć Czeskich autostrad i dróg ekspresowych w dobrym stanie i kolei nie stanowi problemu z dojazdem do Pragi z każdego miejsca w Europie. Wschodnia Polska kieruje się w stronę Katowic, stamtąd już Autostrada pod samą Stolice, co prawda nakładając troszke kilometrów przez Brno, ale zyskujemy na czasie. Zachodnia Polska - tutaj proponuje kierować się na Wrocław, następnie na połodnie, tuż za Granicami państwa zaczynają się autostrady.

   W Czechach autostrady są płatne, w związku z tym kierowcy poruszający się po Republice Czeskiej zabowiązani są wykupić winiety na autostrady. Winiety do nabycia na granicach państwa oraz na stacjach benzynowych. W Polsce np. w PZM. Brak winiety oznacza wysoki mandat. 


Ceny Winiet 

  • Winieta 10 dniowa - do 3,5 tony - ok. 70 zł
  • Winieta miesięczna - do 3,5 tony - ok. 95 zł 
  • Winieta roczna       - do 3,5 tony - ok. 300 zł
Wszyscy kierowcy, podróżujący czeskimi drogami powinni obowiązkowo posiadać w samochodzie:
  • zapasowy bezpiecznik elektryczny 
  • zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju do zewnętrznego oświetlenia i sygnalizacji świetlnej oraz narzędzia potrzebne do ich wymiany 
  • podnośnik samochodowy 
  • klucz do demontażu kół 
  • koło zapasowe 
  • apteczka samochodowa 
  • trójkąt ostrzegawczy.
Nadto wstazane jest również podiadanie conajmniej jednej kamizeli odblaskowej

Szczegółowe informacje dotyczące wyposażenia obowiązkowego w pozostałych pojazdach można znalesc na stronie www.mvcr.cz

Na co uważać ?
   Do niedawna Praga była uważana za jedną z najbardziej niebezpieczniejszych stolic Europy, zw względu na grupy etniczne, generalnie chodzi tutaj o Romów, jednak nie ma czego się obawiać Ci są tylko w niektórych rejonach Pragi, znajdując się wśród nich można czuć się nie swojo, lecz niebezpieczeństwa tutaj nie ma. Uwaga na kieszonkowców. 
   Uważać na Czeskich mechaników. Oddając samochód do warsztatu można popaść w koszta. 
   Z własnego doświadczenia wiem, że nie warto płacić w sklepikach inna walutą jak Korony Czeskie, zwłaszcza prowadzonych przez Azjatów, robią zły przelicznik i płacąc za czekoladę i coca-cole można zapłacić 10€.
   W parkach można zauważyć młodzież, przesiadających w grupach palących Marichuane, generalnie nie ma czego się obawiać.
   Niepolecam spać na stacjach benzynowych. 

Ludzie i Kultura
   Etyka, zwyczaje niczym się nie różnią od Polskich. Porozumiewanie się nie sprawia problemów, rozumieją po polsku my rozumiemy po czesku, najlepiej znać trochę języka angielskiego zwłaszcza w Pradze, niektóre słowa mogą być niezrozumiałe dla nich i dla nas. W innych rejonach Czech można nawet porozumieć się w gwarze śląskiej. Większości Czechów to ateiści.
   Gastronomia, dość dobrze rozbudowana, głodni z tego miasta nie wyjedziecie. Polecam "smażony ser". 

Zwiedzanie
   Najbardziej godnym miejscem w Pradze jest Stare Miasto, to tam właśnie jest najwięcej zabytków, deptak, sklepy, kościoły, więc nasz cel był ku temu miejscu. Ale podstawowym elementem jest przejście najstarszym mostem Karola, ten ma prawie 500 m długości o 10 m szerokości oraz ok. 600 lat do roku 1741 był jedynym mostem na Wełtawie. Najbardziej charakteryzującymi elementami mostu są figurki przedstawiające świętych ludzi, jest ich, aż 31 na całej długości mostu. Następny etap to rynek starego miasta, serce Pragi. Ratusz, rezydencje kupców i pałace książęce oraz dwa kościoły św. Mikołaja i Tyński, spoglądają z góry na masywny współczesny pomnik narodowego bohatera, Jana Husa. Charakteryzującym elementem Ratusza jest zegar, który mówi więcej o gwiazdach niż o aktualnym czasie. Można również wjechać windą na sam szczyt i oglądać panoramę Pragi. W Pradze znajdują się liczne muzea, między innymi: Muzeum figur woskowych, Muzeum Marionetek czy muzeum Alfonsa Muchy – cokolwiek to znaczy, to tylko imię, po prostu słynny czaski malarz. Myśmy zdążyli zwiedzić tylko muzeum figur woskowych, w sumie nic ciekawego, aczkolwiek bardzo starannie wykonane figury znanych ludzi, czy postaci z bajek i filmowych m.in. Jak Paweł II, Michael Jackson, Stalin czy Adolf Hitler. 

Więcej Informacji w Postach EuroTrip 2011  - Dzień 1. 


1 komentarz: