niedziela, 26 lutego 2012

miniPrzewodnik - WPKiW (Chorzów, Polska)

Park Śląski WPKiW - Co warto wiedzieć ?

http://crewtrip.pl/?p=27 - Zapraszam Tutaj, bardziej zaktualizowane informacje

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka 
Lokalizacja : Chorzów, Śląsk, Polska
Powierzchnia : 600 ha
Atrakcje : 23
Rok powstania : 1950
Patron : Gen. Jerzy Ziętek ( Założyciel Parku )


Wstęp
   Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka SA u lokalizowane wśród "betonowej dżungli"  Górnego Śląska. Huty, kopalnie - to co nam kojarzy się ze Śląskiem, jeden z największych parków miejskich w Europie, odmienia rzeczywistość. "Zielone Płuca" Górnego Śląska, położone w granicach administracyjnych Chorzowa, graniczy z Siemianowicami Śląskimi oraz Katowicami na prawie 600 ha terenie. Co roku WPKiW odwiedzany przez wiele turystów z całej Europy ze względu na liczną ilość atrakcji między innymi : Zoo, Wesołe Miasteczko, Kąpielisko Fala, Stadion Śląski oraz organizowane liczne imprezy kulturalne.


Atrakcje
  • Stadion Śląski
       Wielofunkcyjny stadion sportowy. Obiekt uniwersalny, mogą się na nim bowiem odbywać mecze piłkarskie, zawody żużlowe, mityngi lekkoatletyczne oraz imprezy sportowe. Do roku 2011 była to największa budowla i największy stadion w Polsce. W tej chwili trwa przebudowa stadionu, ma zostać pokryty dachem a jego pojemność ma wynosić 55 tyś, jednak rekordowa frekwencja w 1963 roku na meczu  Górnik Zabrze - Austria Wiedeń (1:0) wyniosła 120 tyś widzów.
       Na stadionie rozgrywane były mecze głownie reprezentacji Polski, Ruchu Chorzów, Górnika Zabrze, Polonii Bytom oraz GKSu Katowice. Prawdopodobnie po przebudowie będą rozgrywane mecze Ekstraklasy jako gospodarz Ruch Chorzów, jak to miało miejsce już i przed przebudową.
       W 1973, 1976, 1979, 1986 roku odbyły się tutaj żużlowe mistrzostwa świata oraz w 2002 i 2003 roku Grand Prix Europy. Stadion Śląski stanowił największy obiekt żużlowy na świecie.
       W 1967 roku obiekt gościł mistrzostwa Polski seniorów w lekkoatletyce. W 1969 roku ustanowiono rekord świata, Nadieżda Cziżowa jako pierwsza w histori kobieta pchneła kulą ponad 20 metrów podczas meczu lekkoatletycznego Polska - NRD - ZSRR. Na początku 2010 roku padła inicjatywa o organizacje mistrzostw świata w 2015 roku, jednak Chorzów odpadł z walki o organizacje.
       Ponadto na obiekcie organizowane są Imprezy muzyczne, obiekt jest w stanie pomieścić ok 70 tyś fanów muzyki. Na Stadionie gościły między innymi : Iron, Maiden, The Rolling Stones, AC/DC, Metalica, U2, Naghtwish czy Slipknot. W Czerwcu 2007 swoje koncerty zagrali tutaj: Linkin Park, Pearl Jam, Genesis, a 3 lipca 2007 wystąpili po raz pierwszy w Polsce Red Hot Chili Peppers. w 2008 roku zagrała już Metalica, Machine Head oraz The Police. Ostatni koncert przed wyłaczeniem stadionu na 2-letni czas remontu zagrała grupa U2, rozkładając jedną z najwięszych scen na świecie.
       30 maja 2009 roku odbyły się pierwsze w Europie zawody Orlen Monster Jam.

    www:

  • Śląskie Wesołe Miasteczko
       Największe wesołe miasteczko w Polsce. Otwarte w 1959 roku. Znajduje się tam 40 urządzeń rozrywkowych, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Nie jest co prawda porównywalny do Europejskich parków rozrywki, ale miejsce ma swój sentyment, dlatego co roku odwiedza tutaj setki tysięcy ludzi, stałych oraz nowych klientów. Jednym z największych atrakcji Wesołego Miasteczka jest niedawno zbudowany RollerCoaster z dwoma flopami Tic Tac Tornado. Wciąż cieszą się popularnością 53-letnie Samoloty duże, czy nieco młodsza Gwiazda duża. Co sezon można spodziewać się nowych atrakcji. Największa w Polsce atrakcją ekstremalna jest Flic-Flac. Mimo starości urządzeń są bardzo bezpieczne, zimą przygotowywane, konserwowane przez grono doświadczonych mechaników, elektryków. 
     
    Cennik : Na terenie parku obowiązuje całodniowy karnet o wartości 50 zł dla każdego z wyjątkiem
                  osób po 60 roku życia - 20 zł oraz dzieci poniżej 3 roku życia - wstęp bezpłatny
    Sezon : Kwiecień - Wrzesień w godzinach od 10:00 do 21:00
    www :

  • Śląski Ogród Zoologiczny (Zoo)
       Trzeci zaraz Gdańsku-Oliwie i Poznaniu największym co do powierzchni ogrodem zoologicznym w Polsce. Jego początki sięgają 1954 roku. Na 49 ha znajduje się tutaj łącznie 2 200 zwierząt oraz 280 gatunków. W 1975 roku zakończono budowę "Kotliny Dinozaurów", można podziwiać betonowe rekonstrukcje szesnastu dinozaurów, których szczątki odnalazła polska grupa paleontologów na pustyni Gobi w latach 1963-1971. Kolejną atrakcją jest Mini Zoo. Wystepują tam zwierzęta łagodniejsze, które można karmić i głaskać między innymi: króliki, świnki morskie, kozy domowe, owce domowe, świnie.

    Cennik : Jednorazowe wejście do Zoo - 6zł (ulgowy) oraz 12zł (normalny)
    Sezon : Całoroczny, Zimą w godzinach 9:00-16:00; Latem 9:00-19:00
    www :

  • Planetarium Śląskie im. Mikołaja Kopernika
       Największe oraz najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Powstało w 1955 roku. W zespole budynków Planetarium Śląskiego znajduje się obserwatorium astronomiczne z największym w Polsce 30 centymetrowym refraktorem, kilkumetrowy zegar słoneczny, stacja klimatologiczna, stacja sejsmologiczna oraz muzeum.  Przed planetarium można podziwiać pomnik Mikołaja Kopernika. Największą atrakcją jest jednak największy budynek zespołu, największa w Polsce kopuła o średnicy 23 metrów, która robi za ekran do potężnego 2 tonowego, 5 metrowego projektora wyprodukowany przez zakłady Zeissa w Jenie. Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na ziemi o dowolnej porze, naśladując rzeczywisty firmament. Sala projekcyjna może pomieścić 400 osób.

    Cennik :
    • dwulekcyjne zajęcia dydaktyczne 12,00 zł
    • seanse dydaktyczne 6,00 zł
    • seanse popularne:
    bilet normalny 12,00 zł
    bilet ulgowy 6,00 zł
    • bilet rodzinny (do 4 osób) 30,00 zł
    • karnet na seans dodatkowy (do 20 osób) 240,00 zł
    • obserwatorium astronomiczne 2,00 zł
    • wystawa 3,00 zł
    • stacja klimatologiczna 4,00 zł
    • stacja sejsmologiczna 3,00 zł
    Sezon : Całoroczny, Godziny seansów oraz otwarcia obserwatorium dostępne na stronie planetarium
    www : http://planetarium.edu.pl/

  • Górnośląski Park Etnologiczny (Skansen)
       Park na powierzchni 22 ha posiada blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Najstarszym obiektem jest kościół pw. św. Józefa Robotnika pochodzący z XVII w. Większość budynków pochodzi z XIX w. Górnośląski Park Etnograficzny znajduje się na szlaku architektury drewnianej woj. Śląskiego.

    Cennik : 6zł (normalny); 4zł(ulgowy)
    www :  http://skansen.chorzow.pl/

  • Kąpielisko "Fala"
    Kompleks basenów na niemal 12 ha powierzchni, co gwarantuje swobodę wypoczynku przy dużej frekwencji. W skład kąpieliska wchodzą: Skocznie 5m, 7m, 10m; duży basen (sztuczna fala wodna); basen olimpijski z siedmioma torami; mniejszy basen z zjeżdżalnia do wody, brodzik, basen z piaskiem. Obiekt odwiedzany głownie przez mieszkańców Katowic, Chorzowa, Siemianowic Śląskich. Kąpielisko czynne od 1966 roku.

    Cennik : Od pn-pt - 7 zł; weekendy 9 zł
    Sezon : Czynne tylko w okresie letnim (Czerwiec - Sierpień)

  • Śląski Park Linowy (Palenisko)
       Konstrukcja składająca się z 26 słupów drewnianych, na których umieszczono 3 trasy o różnym stopniu trudności. Łącznie około 600 metrów przeszkód, z którymi wzmagają się dzieci, młodzież i dorośli.

    Cennik : Dorośli - 20zł; Osoby do lat 16 - 15zł
    Sezon : Całoroczny; Zimą w godzinach 10:00-16:00; Latem 10:00-19:00
    www :  http://www2.palenisko.com.pl
  • Hala Wystaw "Kapelusz"
  • Rosarium (Największy w Polsce i jeden z większych w Europie różany ogród.)
  • Stadion GKS Katowice
  • Międzynarodowe Targi Katowickie
  • Kolejka Wąskotorowa
  • Przystań
  • Ośrodek Tenisowy
  • Sztuczna Plaża
  • Ścieszki Rowerowe
  • Kilkanaście fontann
  • Galeria Rzeźby Śląskiej
  • Ogólnopolski program ścieżek biegowych
  • Rzeźba Żyrafa
  • Ośrodek Harcerski
  • 80 metrowa ławka dookoła kanału z planszami do gry w szachy, młynek
  • Duża ilość kawiarenek i barów.
Dlaczego Warto ? Na co Uważać ?
   Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie to idealne miejśce do spędzenia udanego weekendu z rodziną, bądź ukochaną osobą. Codziennie przewija się alejkami kilkanaście tysięcy gości zarówno miejscowych jak i z całej Polski. W okresie letnim organizuje się tutaj po kilkadziesiąt imprez kulturowych, biesiad piwnych, wystaw, jarmarków oraz dyskotek dla młodzieży.
   Podziwiać można dwa razy w roku wystawę kwiatów przy Hali wystaw Kapelusz. Liczne koncerty społecznościowe na Polach Marsowych między innymi "Rock bez igły", "Festiwal Ryśka Riedla", "Biesiada Piwna Tyskie", "Octoberfest", kino na wolnym powietrzu, cyrki itp. Bawić się przy żywej muzyce współczesnej śpiewanej przez grupę ludzi z Filipin. Popijać drinki i grać w siatkówkę plażową na sztucznej plaży Redd'sa czy Pepsi. W Parku jest możliwość wynajęcia rowerka wodnego czy kajaka i pływać po kanale. Zjeść coś dobrego w "Wiosce Rybackiej" czy restauracji "Łania". Zimą organizowane są Mikołajki czy Finał Wośp.
   WPKiW to miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i nigdy nie będzie odczuwał nudy o każdej porze dnia, czy pory roku.
   Trzeba jednak uważać na siebie, najbardziej wieczorami, kiedy to dużo ilość młodych pijanych ludzi przechodzi alejkami parku, można zostać napadniętym, okradzionym, pobitym. Przybywają też tam duże grono kibiców z rożnych okolicznych klubów, którzy nie darzą siebie sympatią. Mimo wszystko park stara się by było jak najbardziej bezpiecznie, aktualnie instalowany jest system monitoringu. Pomocą mogą służyć Straż Parkowa - kontrolująca i pilnująca porządku na terenie parku. Generalnie nie ma czego się obawiać.

Noclegi
Best Western Premier
 adres:
ul. Bytkowska 1a
40-147 Katowice
 telefon:
 Tel.: +48 32 721 11 11
 email:
 www:

Hotel SKAUT
 adres:
Aleja Harcerska 3
41-500 Chorzów
 telefon:
 (032) 241 32 91 do 93
 (032) 250 66 90
 email:
 www:

Hotel Arsenal Palace ****
 adres:
ul. Paderewskiego 35
41-500 Chorzów

 telefon:
  (32) 606-84-84
  (32) 606-84-00
 email:
 www:

Dojazd i komunikacja na terenie parku
   WPKiW znajduje się w centrum górnośląskiej aglomeracji, w trójkącie miast Chorzów, Katowice, Siemianowice Śląskie. Dojazd tutaj nie stanowi żadnego problemu, samochodem, pociągiem czy samolotem. Dwa najbliższe lotniska to :
  • -Katowice - Pyrzowice
  • -Kraków - Balice
Stamtąd kursują zaś autobusy do Centrum Katowic.
Pociągiem do Katowice Główny Dworzec PKP (obecnie w przebudowie)

Tramwaje 
Na całej długości  parku od strony Katowic, znajdują się 4 przystanki tramwajowe:
  • WPKiW Stadion Śląski (Stadion, Pola Marsowe, Ośrodek Harcerski, Skansen) 6, 11, 19, 23
  • WPKiW Wejście Główne (Kąpielisko Fala, Rosarium, Kapelusz)  6, 11, 19, 23
  • WPKiW Śląski Ogród Zoologiczny (Zoo, Rzeźba Żyrafa) 6, 11, 19, 23
  • WPKiW Śląskie Wesołe Miasteczko (Wesołe, Stadion GKS, Palenisko) 6, 11, 19, 23
Wszystkie te przystanki są umiejscowione na terytorium miasta Katowice. Obsługujące linie tramwajowe : 6, 11, 19 - co daje idealne połączenie z Bytomia, Katowic czy Rudy Śląskiej.

Dojazd z centrum Katowic
-Rynek - linie tramwajowe nr 6 i 19
-Dworzec PKP - linia tramwajowa nr 11 i 23
Dojazd z Chorzowa
-Rynek - linie tramwajowe nr 6, 11 i 19
Dojazd z Bytomia
-Pl. Sikorskiego linia nr 6, 19
Dojazd z Rudy Śląskiej
-Chebzie Pętla linia nr 11

Tramwaje kursują średnio co 5 minut w tygodniu natomiast w weekendy co 10 minut

Autobusy
Przystanki autobusowe w okolicach WPKiW.
  • Katowice Dąb Kościół (Wesołe, Stadion GKS)  6, 7, 23, 51, 109, 110, 673, 674, 
  • Katowice Oś. Tysiąclecia Zoo (Zoo, Żyrafa, Wesołe)  6, 7, 23, 51, 109, 138, 238, 673, 674, 820, 830, 840
  • Katowice Dąb Krzyżowa (Stadion GKS, Palenisko) 50, 0, 110, 193
  • Katowice Dąb Szkoła (Stadion GKS, Palenisko, Zoo, Wesołe) 110
  • Chorzów AKS (Skansen, Stadion, Pola Marsowe, Ośrodek Harcerski) 6
  • Chorzów KWK Prezydent ( Skansen, Stadion, Pola Marsowe, Ośrodek Harcerski) 74, 663, 664, 665, 974, 190
  • Chorzów Stary Węzłowiec (Paintball) 663, 664, 665, 190
  • Telewizja Katowice (Planetarium) 190, 222
  • Siemianowice Bytków Oś. Chemik (Planetarium) 30, 50, 0, 110, 170, 222, 296, 663, 664, 665, 119, 168
Dojazd z centrum Katowic
-Linie 6, 7, 23, 51, 109, 110, 673, 674, 138, 238, 50, 0, 193, 820, 830, 840
Dojazd z centrum Chorzowa
-Linie 6, 190, 663, 664, 665, 820, 830, 840
Dojazd z Siemianowic
-Linie 190, 222, 663, 664, 665, 0, 30, 50, 110, 296, 119, 168, 170
Dojazd z Zabrza i Rudy Sląskiej
-Linie 6 ,7, 23, 840
Dojazd z Bytomia
-Linie 820. 830
Dojazd z Tarnowskich Gór
-Linie 820

Rozkład jazdy oraz cenniki biletów na  http://kzkgop.pl/

Poruszanie się po terenie WPKiW
-Kolejka wąskotorowa obsługująca przystanki :
  • Wesołe Miasteczko
  • Zoo
  • Planetarium
  • Przystań (Stadion Ślaski)
Kurs co godzinę tylko w okresie letnim.


   Obowiązuje zakaz poruszania się samochodem na terenie parku, za wyjątkiem osób ze specjalnym zezwoleniem oraz pojazdów elektrycznych typu Melex. Są wyznaczone specjalne miejsca parkingowe na brzegach parku, wjazd jest płaty. 
   WPKiW posiada rozbudowaną sieć alejek dla osób pieszych oraz tras rowerowych, ponadto ludzie poruszają sie tam bardzo często na rolkach. 
Kiedyś środkiem komunikacji była jedyna w Europie nizinna kolejka linowa "Elka". Stadion Śląski - Planetarium - Wesołe Miasteczko, mozna było podziwiać park z 10 metrów nad ziemią. Trwają plany ponownego otwarcia "Elki"





Wkrótce więcej zdjęć. 

1 komentarz: